Zawsze się cieszę na te wyjazdowe, letnie edycje warsztatów malarstwa intuicyjnego. Szukam na to wydarzenie miejsc jak najbardziej naturalnych, prostych, gdzie można zanurzyć się w przyrodę i zachwycić się samym byciem… Gdzie przestaje być ważne, jak się wygląda i czy coś przypadkiem się nie pobrudzi farbą… Pełna swoboda, szczerość i autentyczność… Wtedy ego rozpuszcza się szybciej, a to pozwala uruchomić nieograniczoną moc stwórczą uczestników zajęć. A ja mam zaszczyt być świadkiem ich CUDownych transformacji:)

Siedlisko Leleuja

Odwiedziliśmy Siedlisko Leluja, żeby Wam pokazać miejsce, w którym będziemy malować w tym roku od 3 do 7 lipca na warsztatach Vedic Art. To zaledwie godzina jazdy od Warszawy, w Wielgolasie, koło Pułtuska. Siedlisko Leluja jest klimatycznym, a zarazem pomysłowym miejscem z oryginalnymi kurpiowskimi chatami krytymi strzechą i przede wszystkim – piękną, wielką stodołą, której przestrzeń idealnie nadaje się warsztaty Vedic Art. Jest tu dużo miejsca, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, więc każdy znajdzie swoje komfortowe miejsce do malowania, gdzie będzie mógł pozbyć sam ze sobą. Na dole stodoły znajduje się kominek i wygodne miejsca do odpoczynku oraz część jadalna i łazienka. Dodatkowe toalety są na zewnątrz. Po schodkach wchodzi się do części sypialnianej. Ze stodoły wychodzi się na duży taras i zieloną przestrzeń siedliska. Można tu spotkać kozy, owce, konie, kury…   Jest także staw, w którym można pływać, więc zachęcam do zabrania ze sobą kostiumu kąpielowego. Właściciele stworzyli też ogromy plac zabaw dla dzieci, które tutaj nigdy się nie nudzą. Monika, właścicielka Siedliska Leluja przygotowuje na śniadania i obiadokolacje pyszne i zdrowe regionalne dania, głównie wegetariańskie.
Poniżej możecie obejrzeć galerię zdjęć z naszych odwiedzin w siedlisku.

Dlaczego akurat stodoła?

Pomysł z malowaniem w stodołach zaczerpnęłam od twórcy metody Vedic Art – Curta Källamna. Szukał on w Szwecji różnych miejsc, gdzie uczestnicy jego warsztatów mogliby poczuć pełną swobodę i nieograniczoną przestrzeń, aby mogli poczuć namiastkę wolności… Jest to istotny element dla procesu malowania intuicyjnego. Wypróbowywał różne budynki z dużymi przestrzeniami, np. stare fabryki i… Strzałem w dziesiątkę okazały się stodoły na wyspie Öland. W okresie letnim, kiedy bydło wychodziło na pastwiska, bielono stodoły i wstawiano do nich sztalugi, a Kurt zapraszał do nich uczestników jego kursów. Mimo, że Kurt już odszedł ta tradycja jest kultywowana i co roku w wakacje na wyspę Öland zjeżdżają się malarze z różnych krajów, aby przeżyć proces 17-tu zasad Vedic Art w krainie wiatru i słońca, gdzie przestrzeń nieba zdaje się niczym nieograniczona. Sama doświadczyłam malowania w tym niezwykłym miejscu i postanowiłam poszukać takich miejsc w Polsce dla warsztatów organizowanych przeze mnie 🙂 W tym roku zapraszam do Wielgolasu!

Dodatkowe informacje

Doba w Siedlisku Leluja kosztuje 65 zł – nocleg w stodole, śniadanie: 15 zł, obiad: 35 zł, kolacja: 20 zł.
Jeśli ktoś chce wziąć udział w warsztacie Vedic Art, ale jednak nie przemawia do niego „spanie na sianie” w stodole, to może, już na własną rękę, znaleźć sobie inny nocleg w pobliżu i dojeżdżać na zajęcia. Najbliżej od Siedliska Leluja jest hotel Zamek w Pułtusku i hotel Narvil.